1. Zatvorte všetky okná a dvere
Okná, balkónové dvere či vstupnú bránku na pozemok nechávame častokrát otvorené či sme doma alebo nie. Zlodeji tak majú skvelú príležitosť vniknúť do domu bez takmer žiadnej námahy. Najviac nenápadné a zároveň najnebezpečnejšie sú malé okná v kúpeľniach, cez ktoré sa prepchajú aj bez nutnosti rozbiť sklo. Uistite sa pred odchodom pokojne aj niekoľkokrát, že ste naozaj všetko zatvorili a zamkli.
2. Poproste niekoho, aby vám chodil polievať záhradu a skontrolovať dom
Ak máte niekoho, komu môžete dôverovať, požiadajte ho, aby chodil k vám domov s cieľom uistiť sa, že je všetko v poriadku. Pravidelne skontroloval, či sú všetky dvere, okná a akékoľvek iné vchody dostatočne zabezpečené. Môže vyzdvihnúť poštu, poliať záhradu či pokosiť trávnik v prípade, že ste na cestách dlhší čas. Aj zanedbaný pozemok či nahromadená pošta v schránke vie zlodejovi napovedať, že je dom prázdny.
3. Nechajte odostreté žalúzie
Vaše záclony, žalúzie a okenice vedia už na prvý pohľad prezradiť, či ste doma alebo nie. Ak ich zvyčajne nechávate pootvorené alebo vytiahnuté a zrazu ich všetky zatvoríte, váš dom získa zamknutý vzhľad. Udržujte ich preto v čo najviac rovnakej podobe, v akej bývajú zvyčajne.
4. Nastavte časovač na svetlá v dome alebo investujte do smarthome riešení
Nastavením časovača svetiel,závlahy, televízora, rádia či inej elektroniky vzbudíte dojem, že je váš dom stále obývaný bez ohľadu na to, kde sa momentálne nachádzate. Časovače môžete umiestniť do bežných zásuviek a spotrebiče ovládať pomocou prehľadnej mobilnej aplikácie.
5. Neschovávajte kľúče od domu pod rohožku, do kvetináča či na iné dostupné miesta
Pre mnohých z nás, ktorí žijú v relatívne bezpečných častiach dedín či miest, obklopení dôveryhodnými susedmi, môže byť lákavé nechať kľúč skrytý v rámci svojho pozemku pre prípad, ak by k vám niekto potreboval prísť. Nerobte to a najmä nie vtedy, keď odchádzate na dlhší čas preč. Črepníky, rohožky a dokonca aj odkvapy sú ľahkou korisťou pre potenciálnych zlodejov. Navyše je dôležité si uvedomiť, že neexistuje žiadna skrýša, ktorú by pri pokuse vlámať sa do vášho domu nepreskúmali. Nechajte kľúče radšej u niekoho, komu dôverujete.
6. Pozor na GPS v aute
Ak ste na dovolenku odišli autom, poprípade ho nechali na letisku, stáva sa ľahkým terčom pre zlodejov, ktorí vám nielen ukradnú auto, ale môžu ho použiť aj na odvoz priamo do vášho prázdneho domu. Ak máte prenosné GPS, nenechávajte ho na cestách v aute. Ak je zabudované, zmeňte nastavenie „domov“ tak, aby viedlo niekam náhodne, napríklad do nákupného centra, aby ste si boli istí, že nikto k vám nebude mať prístup, keď ste preč.
7. Povedzte susedom, že budete odcestovaní
Upozorniť svojich susedov na to, že ste na dovolenke, je užitočný spôsob, ako sa uistiť, že niekto na váš dom dohliada. Ak vedia, že ste preč a uvidia niečo alebo niekoho neobvyklého, podnieti ich to, aby boli trochu ostražitejší, pretože vedia, že tam nie ste. Nechajte im svoje telefónne číslo, aby vás mohli kontaktovať, ak budú mať nejaké podozrenia alebo obavy, o ktorých by ste mali vedieť.
8. Nájdite svojim cennostiam bezpečné miesto
Váš najcennejší majetok je najviac ohrozený práve v čase, keď nie ste doma. Pre prípad, že by sa niekomu podarilo vlámať sa vám do domu, mali by ste sa vždy pred odchodom na dovolenku uistiť, že všetky drahé veci alebo hotovosť sú zamknuté v trezore, skrytej skrinke alebo inom zabezpečenom priestore.
9. Neinformujte o tom, že ste odcestovaní na sociálnych sieťach

Itís hard to find knowledgeable people for this topic, but you seem like you know what youíre talking about! Thanks
Preklad administrátora stránky: Je ťažké nájsť znalých ľudí v tejto oblasti, ale vy vyzeráte, že viete, o čom hovoríte! Ďakujem.
Thank you very much for your comment and nice words.